OD KUCHNI Uncategorized

Idealna kawa w domowym zaciszu.

Czerwiec 7, 2017

Każdy poranek zaczynam od wypicia dużego kubka kawy z mlekiem, którą przygotowuje w kawiarce. Uwielbiam jej mocny, intensywny zapach zaraz po zaparzeniu. Kawę pije z kilku powodów, pobudza, smakuje i jest dla mnie chwilą, kiedy mogę się zatrzymać, usiąść i zwolnić tempo. Idealna kawa w domowym zaciszu-to możliwe z kawiarką!

 

Miłość z przypadku


Zaczynając studia zaoczne, naturalne dla mnie było, że chcę iść do pracy. I tak właśnie zostałam baristką, uzależniłam się od kawy i spotkałam miłość z przypadku-miłość do kawy oczywiście. Początkowo myślałam, że praca baristy to nic trudnego. Jak się okazało przyswojenie całej wiedzy na temat gatunków kaw i ich rodzajów, budowy i działania ekspresu itd. zajęło mi jakiś czas. Zrobienie latte z syropem, które ma 4 warstwy wymaga praktyki i wprawy. Idealna kawa w domowym zaciszu-to możliwe z kawiarką.

Idealna kawa w domowym zaciszu.

To całkiem możliwe! Pokażę Wam, z czego składa się kawiarka i jak zaparzyć w niej kawę.

Kawiarka składa się z trzech elementów:

– zbiorniczka na wodę,
– sitka na kawę,
– zbiornika, w którym zgromadzi się zaparzona kawa.

Wszystkie kawiarki składają się z takich elementów, różnią się jedynie designem i wielkością.

A teraz kilka ważnych kwestii związanych z budową naszej kawiarki. Po lewej stronie na zdjęciu zbiorniczek na wodę ma zawór regulujący ciśnienie pamiętajcie proszę, aby nie wlewać wody ponad zawór, bo kawiarka może wybuchnąć.

Moja kawiarka to Bialetti Moka Express 3tz co po prostu oznacza, że zaparzymy w niej 3 espresso, nie mniej nie więcej. We włoskich domach zwykle jest kilka kawiarek o różnych rozmiarach. Miłośnik espresso będzie miał mała kawiarkę Moka Express 1tz.

Tego typu kawiarka nadaje się do użytkowania na kuchenkach gazowych, jak i elektrycznych. Do jej czyszczenia nie potrzebujemy żadnych detergentów i myjemy ręcznie!

Wiemy jak działa więc i my działajmy.

  1. Do zbiorniczka nalewamy wody, pamiętając, aby jej poziom nie był wyższy niż zaworek. Najlepiej sprawdzi się wlanie ciepłej wody, przyśpieszy to nieco proces parzenia kawy. Umieszczamy w zbiorniku sitko.
  2.  Do sitka wsypujemy zmieloną kawę, zasypujemy całe sitko. Uwaga ważne: Nie ubijamy kawy w sitku! Pamiętajmy też, aby na rancie nie zbierała się kawa, części nie będą do siebie idealnie przylegać i nie wytworzy się ciśnienie w wysokości 1,5 bara.
  3. Skręcamy kawiarkę dosyć mocno, pamiętając, że nalaliśmy ciepłej wody i spód zdążył się nagrzać.
    Stawiamy na kuchence na małym planiku, na średniej mocy płomienia i czekamy, aż usłyszymy, charakterystyczne syczenia to znaczy, że woda zaczyna wrzeć. Jest to moment, gdy zmniejszamy płomień i czekamy aż zbiorniczek napełni się kawą.
    Ta dam! Gotowe. Przelewamy kawę do ulubionego kubka/filiżanki, dodajemy mleko lub ulubione dodatki takie jak cynamon, czy lody.
    Kawiarkę należy opłukać zimną wodą, rozkręcić i umyć.

A co z kawą i kawiarką?!

Ja wybrałam kawę z lokalnej palarni kawy Propper. Najbardziej przypadła mi do gustu Meksykańska mieszanka. Jeśli lubicie delikatny posmak kako i karmelu sprawdzi się idealnie. Ten rodzaj kawy idealnie sprawdzi się w kawiarce. Jeszcze nie mam młynka, ale na szczęście na miejscu można poprosić o zmielenie kawy. Jeśli lubicie, eksperymentować, smakować i kochacie kawę tak jak ja to patrzcie co Palarnia Proper proponuje: zestaw degustacyjny 4×150 gr!  Aż osiem rodzajów kawy do wyboru, a jest w czym wybierać ja, na co byście się zdecydowali?

Bialetti Ti amo!

Wielkość kawiarki, jaką wybierzecie, zależy od Was i waszych upodobań smakowych. Ja piję dosyć mocną kawę z mlekiem w dużym kubku. Dla mnie kawiarka, z której wychodzą 3 espresso to jedna duża mocna kawa z mlekiem, czyli taka jak lubię. Polecam z całego serca kawiarki Bialetti, które są niezawodne i mają piękny design. W oko wpadł mi model Kitty, sami zobaczcie!

I co przekonani do kawiarki? Ja widzę same plusy posiadania tego dobrodziejstwa. Kawiarka jest mała, niedroga w porównaniu do ekspresów ciśnieniowych, prosta w obsłudze, cichutka i co najważniejsze parzy pyszną, aromatyczną kawę prosto jak z włoskiego domu! Jakie macie doświadczenia, z kawiarkami, ekspresami, czego zwolennikami jesteście?

 

 

Może Ci się również spodobać

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź